2016-01-20

WYBIERZ SPOSÓB ROZLICZEŃ

Dziś mija ostateczny termin składania oświadczeń o sposobie rozliczania się z Urzędem Skarbowym w związku z wynajmem mieszkań!

Obecnie istnieją dwa sposoby rozliczania się z fiskusem: ryczalt (stawka stała 8,5%) i podatek na zasadach ogólnych (18% i 32%). 
Podatek rozliczany na zasadach ogólnych daje możliwość rozliczenia kosztów związanych z najmem (amortyzacji, odsetek od kredytu hipotecznego, kosztów remontu, opłat, itp.). Podatek zryczałtowany natomiast nie zwiększa sumy dochodów do opodatkowania według skali podatkowej.
Przy wyborze podatku zryczałtowanego istotne jest prawidłowe skonstuowanie umowy najmu - należy wyszczególnić opłatę za wynajem i opłaty eksloatacyjne (w tym te odprowadzane do wspólnoty), inaczej Urząd Skarbowy upomni się o podatek od całej kwoty.

Ważna wiadomość dla osób prowadzących działalność gospodarczą - wbrew publikowanym w poprzednich latach opiniom, iż możecie rozliczać się z wynajmu tylko na zasadach ogólnych - możecie wybrać opodatkowanie ryczałtowe. Takie są ostatnie interpretacje fiskusa.

Wybrana forma opodatkowania obowiązuje do czasu, gdy zostanie przez Was zmieniona. Pamiętajcie jednak, że jeśli wcześniej nie określicie sposobu w jaki chcecie rozliczać się z Urzędem Skarbowym i nie dostarczycie odpowiednich dokumentów automatyczne będziecie rozliczani na zasadach ogólnych, nie zawsze i nie dla wszystkich korzystnych.

Wybierajcie rozważnie i nie dajcie się fiskusowi.
Powodzenia Uśmiech